Trabzon Prostat Kanseri ve Tedavi Yolları

Trabzon Prostat kanseri tedaviniz kişisel koşullarınıza bağlı olacaktır. Prostat kanseri olan birçok erkek için herhangi tedaviden ziyade hastalığın seyrini izlemek gerekebilir.. Ancak aktif gözetimde kanser kötüleşme veya semptomlara neden olma belirtileri gösteriyorsa tedaviye başlamak anlamına gelecektir.

Tedavi gerektiğinde amaç, yaşam süresini kısaltmamak ve günlük yaşamı mümkün olduğunca az etkilememek için hastalığı tedavi etmek veya kontrol altına almaktır. Bazen kanser çoktan yayılmışsa, amaç onu tedavi etmek değil, yaşamı uzatmak ve semptomların başlamasını geciktirmektir.

AŞAĞIDAKİLERİN BİRİ VEYA BİRKAÇI SİZİN İÇİN SEÇENEK OLABİLİR

 • Trabzon Prostat Kanseri Tedavisinde Hastayı İzleme

Aktif gözetim, zararsız kanserlerin gereksiz tedavisinden kaçınmayı amaçlarken, buna ihtiyacı olan erkekler için zamanında tedavi sağlamaya devam eder. Tanı konulduğunda, düşük riskli prostat kanserli erkeklerin yaklaşık yarısı ila üçte ikisinin tedaviye ihtiyacı olmadığını biliyoruz. Sürveyans, hastalığın değişip değişmediğini görmek için zaman içinde ekstra bilgi toplamak için bir gözlem süresi sağlayan güvenli bir stratejidir.

Aktif gözetim, herhangi bir ilerleme belirtisinin mümkün olduğunca erken bulunmasını sağlamak için düzenli PSA testleri ve genellikle birkaç biyopsi yaptırmanızı içerir. Bazen MRI taramaları da yapılabilir. Bu testler kanserin değiştiğini veya ilerlediğini ortaya çıkarırsa, daha sonra tedavi hakkında bir karar verebilirsiniz.

Gözetim altına alınan yaklaşık her üç erkekten biri daha sonra tedavi görecek. Bu, ilk başta yanlış karar verdikleri anlamına gelmez. İyi kanıtlar, aktif sürveyansın ortalama altı yıl boyunca güvenli olduğunu göstermektedir. Aktif gözetime tabi tutulan erkekler, tedaviyle ilgili herhangi bir yan etkiyi geciktirmiş olacak ve sonunda tedaviye ihtiyaç duyanlara bunun gerekli olduğu konusunda güvence verilecektir.
Radyoterapi, kanserli hücreleri öldürmek için radyasyon kullanmayı içerir. Bu tedavi, lokalize ve lokal olarak ilerlemiş prostat kanserini tedavi etmeye çalışmak için bir seçenektir. Radyoterapi, metastatik prostat kanserinin ilerlemesini yavaşlatmak ve semptomları hafifletmek için de kullanılabilir.

Başarılı tedavi şansını artırmak için radyoterapi görmeden önce hormon tedavisi alabilirsiniz. Trabzon prostat kanseri tedavisinde kanserli hücrelerin geri dönüş şansını azaltmak için radyoterapiden sonra hormon tedavisi de önerilebilir.

 • Hormon Tedavisi

Hormon tedavisi genellikle radyoterapi ile birlikte kullanılır. Örneğin, başarılı bir tedavi şansını artırmak için radyoterapi görmeden önce hormon tedavisi alabilirsiniz. Kanserli hücrelerin geri dönüş şansını azaltmak için radyoterapiden sonra hormon tedavisi de önerilebilir.

Sadece hormon tedavisi, normal olarak, ameliyat veya radyoterapi almaya istekli ve formda olan erkeklerde lokalize prostat kanserini tedavi etmek için kullanılmamalıdır. Bunun nedeni, kanseri tek başına tedavi etmemesidir. Hormon tedavisi, ilerlemiş prostat kanserinin ilerlemesini yavaşlatmak ve semptomları hafifletmek için kullanılabilir.

Hormonlar, prostattaki hücrelerin büyümesini kontrol eder. Özellikle prostat kanserinin büyümesi için testosteron hormonuna ihtiyacı vardır. Hormon tedavisinin amacı, ya üretimini durdurarak ya da vücudunuzun testosteronu kullanmasını engelleyerek testosteronun etkilerini engellemektir.

Hormon tedavisi şu şekilde verilebilir:

Vücudunuzun luteinize edici hormon salgılatıcı hormon (LHRH) agonistleri olarak adlandırılan testosteron yapmasını durdurmak için enjeksiyonlar
etkileri bloke etmek veya testosteron üretimini azaltmak için tabletler, anti-androjen tedavisi olarak adlandırılır
kombine LHRH ve anti-androjen tedavisi
Hormon tedavisinin başlıca yan etkileri, testosteron üzerindeki etkilerinden kaynaklanır. Genellikle tedavi durduğunda kaybolurlar. Bunlar, cinsel dürtü kaybı ve erektil disfonksiyonu içerir (bu, anti-androjenlerden ziyade LHRH agonistlerinde daha yaygındır).

Hormon tedavisine bir alternatif, orşiektomi adı verilen testislerin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Ameliyat prostat kanserini iyileştirmez, ancak testosteronu çıkararak kanserin büyümesini ve semptomlarını kontrol eder. Bununla birlikte, birçok erkek testosteronun etkilerini engellemek için hormon tedavisi görmeyi tercih eder.

 • Radyoterapi

Radyoterapi ile ilişkili kısa vadeli ve uzun vadeli yan etkiler vardır. Radyoterapinin kısa vadeli etkileri arasında rektum ve anüs çevresinde rahatsızlık, ishal, kasık kıllarının kaybı, yorgunluk ve sistit (ağrılı idrara çıkmaya neden olabilen mesane zarının iltihabı) sayılabilir. Olası uzun vadeli yan etkiler arasında erektil disfonksiyon, üriner inkontinans ve sırttan geçiş sorunları (ishal, kanama, rahatsızlık) sayılabilir.

Kanserin geri dönme olasılığı üçte birdir. Bu durumlarda, kanseri kontrol altına almak için genellikle ameliyat yerine ilaç tedavisi kullanılır. Bunun nedeni, daha önce radyoterapi görmüş erkeklerde ameliyattan kaynaklanan komplikasyon riskinin daha yüksek olmasıdır.

İleri Prostat Kanseri Tedavisi

Kanser ileri bir aşamaya geldiyse artık tedavisi mümkün değildir. Ancak ilerlemesini yavaşlatmak, yaşamınızı uzatmak ve semptomları hafifletmek mümkün olabilir.

Tedavi seçenekleri şunları içerir:

    •    Radyoterapi
    •    Hormon tedavisi
    •    Kemoterapi

Kanser kemiklerinize yayılmışsa, bifosfonat adı verilen ilaçlar kullanılabilir. Bifosfonatlar kemik ağrısını ve kemik kaybını azaltmaya yardımcı olur.

 • Kemoterapi

Kemoterapi esas olarak vücudun diğer bölgelerine yayılmış (metastatik prostat kanseri) ve hormon tedavisine yanıt vermeyen prostat kanserini tedavi etmek için kullanılır.

Kemoterapi, kanser hücrelerini çoğalma biçimlerine müdahale ederek yok eder. Kemoterapi prostat kanserini tedavi etmez, ancak kontrol altında tutabilir ve semptomları (ağrı gibi) azaltabilir, böylece günlük yaşam daha az etkilenir. Kemoterapinin ana yan etkileri, bağışıklık hücreleri gibi sağlıklı hücreler üzerindeki etkilerinden kaynaklanır. Enfeksiyonlar, yorgunluk, saç dökülmesi, ağız ağrısı, iştahsızlık, mide bulantısı ve kusmayı içerir. Bu yan etkilerin çoğu, doktorunuzun sizin için reçete edebileceği diğer ilaçlarla önlenebilir veya kontrol altına alınabilir.

 • Steroidler

Steroid tabletler, kanser buna dirençli olduğu için hormon tedavisi artık işe yaramadığında kullanılır. Buna hormona dirençli kanser denir. Steroidler, tümörü küçültmek ve büyümesini durdurmak için kullanılabilir. En etkili steroid tedavisi deksametazondur.